Objednávky prijaté od 27.10. do 29.10.2021 budeme vybavovať od 2.11.2021. Za pochopenie ďakujeme.

Klbková poradňa - FAQ

Priadze

Pravdepodobne máte každé klbko z inej šarže. Výrobcovia nedokážu zaručiť úplne totožné vlastnosti v jednotlivých výrobných várkach (šaržiach), preto odporúčame vždy kúpiť o jedno klbko naviac, aby vám materiál určite postačil na plánovaný výrobok.

Mercerizovaná bavlna prešla chemickým procesom, tzv. mercerizáciou, pri ktorom získala vyššiu pevnosť a lesk. Zároveň je ale tuhšia a tvrdšia na dotyk a viac sa vyťahuje. Mercerizovanú bavlnu (napr. Vlna Hep Camilla) odporúčame napr. na hračky, pretože lepšie drží tvar. Na oblečenie je vhodnejšia nemercerizovaná bavlna, pretože je ľahšia, mäkkšia a jemnejšia (napr. Alize Bella).

Háčkovacie priadze sú určené na malé háčiky do veľkosti 2 mm. Pletacie priadze sú priadze vhodné na háčiky 2,5 mm a väčšie. Bežne sú pletacie priadze vhodné aj na háčkovanie (tie, ktoré nie sú vhodné, sú na prvý pohľad iné štruktúrou).

Správna možnosť je tá, ktorá vyhovuje vám. Niektoré uprednostňujú začať priadzu zvonka klbka, lebo zvnútra sa im vytiahne zamotaný chumáč priadze a iné zasa radšej začínajú klbko zvnútra, pretože ho potom nemusia "naháňať".

Priadza je všeobecné označenie háčkovacích a pletacích "vĺn" a môže byť vyrobená z prírodných aj umelých materiálov. Vlna označuje priadzu vyrobenú zo srsti zvieraťa, najčastejšie ovce, alpaky, ťavy, pod.

"Hryzenie" vlny je možné čiastočne zmierniť dvoma krokmi:

1. Preprať pleteninu v jemnom detskom šampóne alebo kondicionéri na vlasy. Nechať naležato vyschnúť.

2. Dať pleteninu na 24 hodín do mrazáku. Odporúčame vkladať ju do mrazáku v nejakom obale alebo sáčku.

Oba tieto postupy môžete skombinovať pre ešte lepší výsledok. Škriabania sa ale pravdepodobne nezbavíte úplne.

Používajte dve klbká tej istej farby aj šarže a striedajte ich po 1-2 riadkoch.

Je to vlna, ktorá je spracovaná po prvý raz. Opakovane spracované vlny bývajú označené recycled.

Čistý bambus sa veľmi naťahuje, takže je možné z neho háčkovať len minimum vecí. Omnoho lepšie vlastnosti a funkcie má v zmesi s inými (prírodnými) materiálmi.

Adjustačné pásky je potrebné predložiť na uplatnenie záruky - píše sa o tom aj na stránkach SOI. Okrem toho na páske nájdete dôležité údaje o priadzi - farba a šarža (tieto potrebujete, ak si chcete dokúpiť klbká tej istej farby), odporúčaná veľkosť háčika a ihlíc, informácie o návine a skúšobnej vzorke, príp. ďalšie (napríklad americké označnie hrúbky - sock, aran, bulky, atď). Tieto informácie sú užitočné, ak potrebujete nahradiť pôvodnú priadzu v návode inou.

Klbko si treba odvážiť pred začatím a potom priebežne vážiť. Keď bude mať polovicu pôvodnej hmotnosti, tak sme v polovici. Napr. 50-gramové klbko má polovicu minutú, ak zvyšok váži 25 gramov (50/2=25).

Začiatočníčkam odporúčame Anchor Metallic a pokročilejšie háčkarky si pochvaľujú Kordnoteku 30 a 50 (prípadne v kombinácii s lesklou nitkou Lamé).

Pre začiatočníčky odporúčame Anchor Metallic a pokročilejšie háčkarky si pochvaľujú Kordnoteku 30 a 50 (prípadne v kombinácii s lesklou nitkou Lamé).

Najlepšie je uháčkovať guľu a jemne ju vypchať dutým vláknom. Priadzu nestrihajte, pretože by chĺpky mohli začať odpadávať.

Háčkovanie

Pravdepodobne pridávate v riadku málo stĺpikov. Pri krátkych stĺpikoch odporúčame začínať na 6 KS a pokračovať v násobkoch 6 (12, 18, 24, atď.). Pri polodlhých stĺpikoch odporúčame začínať na 8 PDS a pokračovať v násobkoch 8 (16, 24, 32, atď.). Pri dlhých stĺpikoch odporúčame začínať na 12 DS a pokračovať v násobkoch 12 (24, 36, 48, atď.).

Pri háčkovaní dvojmo je väčšinou najvhodnejší háčik 1,5-násobnej veľkosti v porovnaní s háčkovaním jednojmo. Ak napr. bežne na priadzu používate háčik č. 3 mm, pri háčkovaní dvojmo si vezmite háčik č. 4,5 mm (3*1,5). Odporúčame urobiť si skúšobnú vzorku a prípadne vymeniť háčik za o pol čísla väčší alebo menší.

Všeobecné odporúčanie je vybrať si veľkosť háčika (v mm) podľa počtu nitiek - na 3-nitku háčik č. 3 mm, na 4-nitku háčik č. 4 mm, na 5-nitku háčik č. 5 mm. Ale skúsenosti hovoria, že to môže byť aj o pol čísla menej alebo viac - podľa toho, ako uťahujete. Začnite s háčikom podľa hrúbky a príp. vymeňte za menší či väčší podľa potreby.

Využite našu kalkulačku.

Rozdiel je v spôsobe nahadzovania priadze na háčik. Pri tvare "v" sa háčik vedie popod priadzu (zľava). Pri tvare "x" sa háčik vedie ponad priadzu (sprava).

Ak sa výrobok vlní, treba buď v každom riadku pridávať menej stĺpikov, alebo vyskúšať použiť väčší háčik. Pri krátkych stĺpikoch odporúčame začínať na 6 KS a pokračovať v násobkoch 6 (12, 18, 24, atď.). Pri polodlhých stĺpikoch odporúčame začínať na 8 PDS a pokračovať v násobkoch 8 (16, 24, 32, atď.). Pri dlhých stĺpikoch odporúčame začínať na 12 DS a pokračovať v násobkoch 12 (24, 36, 48, atď.).

Krátky stĺpik má najväčiu spotrebu, polodlhý stĺpik má menšiu spotrebu a najmenšiu spotrebu má dlhý stĺpik. Reliéfne stĺpiky majú vyššiu spotrebu než ich "nereliéfni kamaráti".

Je potrebné pridávať stĺpiky vždy na inom mieste, čiže nie vždy rozháčkovať v tom istom mieste.

Toto sa líši spoločnosť od spoločnosti a hlavne letisko od letiska, keďže tam sa robia bezpečnostné kontroly. Vo všeobecnosti sú väčšinou prípustné drevené alebo plastové háčiky väčších veľkostí (aspoň 3,5 mm), ale je lepšie informovať sa u vašej leteckej spoločnosti a na letiskách odletu (nezabudnite na spiatočnú cestu).

Posledný riadok danej farby treba ukončiť pevným okom a potom vymeniť farbu.

Štrikovanie

Pri štrikovaní dvojmo sú väčšinou najvhodnejšie ihlice 1,5-násobnej veľkosti v porovnaní s pletením jednojmo. Ak napr. bežne na priadzu používate ihlice č. 3 mm, pri pletení dvojmo si vezmite ihlice č. 4,5 mm (3*1,5). Odporúčame urobiť si skúšobnú vzorku a podľa potreby vymeniť ihlice za o pol čísla väčšie alebo menšie.

Toto býva rôzne u každej spoločnosti a hlavne letiska, keďže tam prebiehajú bezpečnostné kontroly. Všeobecne sú väčšinou povolené drevené alebo plastové ihlice do 30 cm väčších veľkostí (aspoň 3,5 mm), ale je lepšie informovať sa u vašej leteckej spoločnosti a na odletových letiskách (nezabudnite na spiatočnú cestu).

Využite našu kalkulačku.

Výroba hračiek

Veľkosť bezpečnostných očí závisí na tom, aký vzhľad chceme dosiahnuť. Pre normálny vzhľad odporúčame takéto veľkosti:
12-15 cm hračka - 6-7 mm očká
16-19 cm hračka - 8-9 mm očká
20-28 cm hračka - 10-11 mm očká
29-40 cm hračka - 12-14 mm očká
41-55 cm hračka - 15-18 mm očká
56-80 cm hračka - 20-25 mm očká
81 cm hračka a vyššia - 30 mm očká

Ak chcete dať hračke roztomilý výraz tváre, zvoľte o niečo väčšie očká. Ak chcete skôr smutný pohľad, tak siahnite po menších očkách.

Veľkosť nošteka je dobré prispôsobiť veľkosti očiek. Platí, že noštek by mal byť približne o 2-4 mm širší nez je priemer očka. Orientačné rozmery noštekov pre rôzne veľkosti hračiek:
12-15 cm hračka - 8-9 mm noštek
16-19 cm hračka - 10-11 mm noštek
20-28 cm hračka - 12-14 mm noštek
29-40 cm hračka - 15-18 mm noštek
41-55 cm hračka - 20-25 mm noštek
56-80 cm hračka - 26-30 mm noštek
81 cm hračka a vyššia - 34mm noštek a väčší

Z rybárskeho vlasca.

Vložte do hračky zubnú kefku alebo niečo iné pevné podobnej veľkosti.

Iné

Väčšinou áno, ak sú kratšie ako 6 cm. Ak majú oblé rohy, môžu byť aj dlhšie. V každom prípade je dobré informovať sa na východiskových letiskách (nezabudnite na spiatočný let). Ak si chcete ale zobrať niečo bezpečnejšie, odporúčame buď cvakátko na nechty, alebo niektorý z našich odstrihávačov nite - na prst alebo prívesok.

Prihlásenie

Pre skvalitňovanie našich služieb používame súbory cookies. Informácie, ako ich používame a ako ich môžete zakázať, nájdete tu.